Infolist z Múzea

Pre všetkých priateľov a sledovateľov našej práce som vytvoril časopis – informačník, kde sa dozviete o tom, čomu sa práve venujeme. Okrem aktualít sa tam budú objavovať články a krátke zamyslenia od sestier Royových, alebo od niekoho iného z ich obdobia. Prvé číslo vychádza pri príležitosti mája, ktorý býva nazývaný mesiacom lásky. Preto je aj toto číslo venované téme lásky. Pozrieť alebo stiahnuť si ho môžete nižšie.

Samuel

Počátky těšínského zázraku 1905

Historická spol. HEREDITAS pozýva na konmferenciu.

5.4.2025 Evanjelický zbor Komorní Lhotka

V roku 1905 sa uskutočnila návšteva sestier Royových na Tešínsku. V cirkevnom zbore pastora Karla Kulisze (1873-1940) v Komorní Lhotce sa sestry zúčastnili stretnutia vedúcich pracovníkov „Kresťanského spoločenstva“ a významných misijných pracovníkov zo strednej Európy. Okrem Dr. Baedekera (misionára, ktorý sestrám Royovým požehnal na ceste ich služby a viery) boli prítomní aj Eva Thiele-Winkler z Miechowic, ktorá poslala do Starej Turej jednu zo svojich najlepších, pracovníčok Alwinu Hesse (tá sa stala hlavnou sestrou a pomocníčkou sestrám Royovým pri zrode staroturianskej diakonie), ďalej Martin Urban z Katowic a bratia Ján Roháček a Ján Chorvát zo Slovenska.

Program konferencie:

  1. Organizace a průběh mezinárodní misijní konference o letnicích 1905 v Komorní Lhotce – Judr. Daniel Spratek.
  2. Karol Kulisz, zakladatel Diakonie Eben-Ezer v Dziegielowu a probuzeneckého misijního hnutí po I.světové válce v Polsku – Ks. Marek Londzin
  3. Eva von Thiele-Winckler – představená domova „Sarepta v Bethel – Dr. Bartolt Haase
  4. Kristina Royová, průkopnice diakonické služby a misijní práce na Slovensku – Prof. Dr. Julius Filo
  5. Promítnutí dokumentu ČT: „Těšínský zázrak“.

Ženy v našich dejinách

Pozývame na besedu s pracovníkom HÚ SAV P. Machom venovanú niektorým Slovenkám a medzi nimi aj K. Royovej. Múzeum Myjava, 13.3. o 16,30 hod.

Aktuálna výstava

Príbeh knihy – Kristína Royová v čase

Príbeh Kristíny Royovej sa spája s knihami a sociálnou prácou. Čo bolo jej motiváciou, ktoré knihy ju ovplyvnili? Výstava bola zriadená v roku 2024 a venovala sa knihám, s ktorými sa stretávala Kristína Royová od detstva až po jej nasledovníkov, v časovom rozpätí 19.-20. storočia. Kliknite na nadpis a dostanete sa náš kanál YouTube, kde si ju môžete pozrieť.

O Múzeu sestier Royových

Vytvorenie Múzea sestier Royových v Domove bielych hláv je symbolickým prinavrátením tohto priestoru jeho zriaďovateľke Kristíne Royovej, ktorá tu strávila posledné roky života. Do jej životného diela neskôr ničivým spôsobom zasiahla deštruktívna moc, keď všetky budovy Modrého kríža a spolku Vieroslava boli odstránené a Domov bielych hláv bol zoštátnený. Zriadením múzea vyjadrujeme snahu splatiť spoločenský morálny dlh za hodnoty, ktoré nám sestry Royové vo svojej tvorbe a altruistickej činnosti zanechali. Zároveň tým demonštrujeme našu ambíciu niesť tieto hodnoty ďalej a hľadať nové možnosti nadviazania na ich životný odkaz.

Nemienime uviaznuť v dejinách, ale uchopujúc minulosť, hľadíme do budúcnosti. Našim cieľom je viesť najmä mladých ľudí k poznaniu histórie a evanjelia, inšpirovať ich k tvorivej umeleckej, sociálnej a duchovnej činnosti a povzbudzovať k činorodému postoju voči aktuálnym problémom miestnej komunity.

Bulletin na stiahnutie